fbpx

Mandala.hu – Nagykereskedelem és webáruház

-15 % AKCIÓ mindenre!
(Kivéve füstölők, koshik és ajándékcsomagok)
25.000 Ft feletti vásárlás esetén ingyenes házhoz-szállítás!

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Filter by Categories
Blog
Egyéb
slider
Tudástár
tudastar_home
Cart 0 Ft

A hagyomány szerint egy buddhának három teste van. Ez a három a következő:
Nirmánakája, a forma test
Szambóghakája, a megjelenés test vagy gyönyörtest
Dharmakája, a végső valóság test

Ezt a három testet nevezik trikájának, melynek jelentése egyszerűen csak három (tri) test (kája).

Amitábha és Amitájusz egy személy, a különbség a megnyilvánulásban van, ugyanis Amitábha a nirmánakája, Amitájusz a szambóghakája megnyilvánulás.

-Amitábha és Amitájusz réz szobrok itt és itt.-

A formatest az a hétköznapi, fizikai test, amit mi is tapasztalunk. Ezért van az, hogy Amitábha teste a Buddháéhoz hasonló, mert a történelmi Buddha földi megjelenése volt az, amit nirmánakájának nevezünk.

A szambókakája nem mindenki által érzékelhető test. A bódhiszattvákat szokták így ábrázolni, ahogy Amitájuszt is látjuk. Ezeket az ábrázolásokat a középkori indiai nemesség megjelenéséhez igazították, ezért van rajta korona, különböző selymek és ékszerek, hosszú haj stb. Amitábha és Amitájusz testtartása és vörös színe azonban azonos.

Dharmakája, vagyis végső valóság test viszont semmilyen formával nem rendelkezik, ez a tökéletes Buddha végső megnyilvánulása, egyenlő a végtelennel. Azonban, hogy különböző szinteken kapcsolódni tudjunk, rendelkezésünkre áll a két másik megnyilvánulás.

-thangkák itt és itt.-

Ezért találkozhatunk élő Buddhával, ha úgy hozza szerencsénk, vagy ezért meditálhatunk a Szambógakája formákon. Azonban több féle felosztás létezhet, így például Guru Rinpocse esetében, ő maga a nirmánakája, mint egy földön élő lény, Csenrézi pedig, a híres bódhiszattva a szamboghakája megnyilvánulás. A végső valóságát, a Dharmakáját pedig Amitábha képviseli.

Ne zavarjon meg minket, hogy máshol más szerepköre van egy istenségnek vagy buddhának, az indiai kultúrában ez megszokott. A lényeg itt, hogy Amitábha és Amitájusz, bár máshogy jelennek meg, elválaszthatatlanok.

Míg amitábha a végtelen fény buddhája és a szukhavati (tib.: devacsen) nevű tisztaföld uraként örvend nagy népszerűségnek, addig Amitájusz a hosszú élet gyakorlatokkal függ össze. Nem véletlen, hogy kezében a hosszú élet vázáját tartja, míg Amitábha a történelmi Buddháéhoz hasonló kolduló csészét, ami Buddha életformájára ad magyarázatot.

Related Articles

Om, a legszentebb szótag

Ommm… Gyakran az első és utolsó hang ami a  fülünkben zeng egy jóga órán. De mit is jelent ez? Talán hallottad azt, hogy “a világegyetem hangja” – de mit jelent ez valójában? Mint sok spirituális dolgot nehéz meghatározni, megmagyarázni. Om – lenyugtatja és összpontosítja az elmét Om. A hinduizmus és a tibeti buddhizmus legszentebb szótagja, […]
Read more

Ki is az a Tara? 

Tara kétségkívül a tibeti buddhizmus legkedveltebb női istensége, akit azért tisztelnek, mert azonnali segítséget nyújt azoknak, akik hívják. Modern korunk Buddhájaként is nevezik, az együttérzés és a bölcsesség magasztos megtestesítője női formában ott segít, ahol a bánat és a szenvedés egyre nő.  Eredete Rengeteg eredet története ismert, minden Buddha és megvilágosult anyjának, aki a tibeti […]
Read more

Buddhista felajánlás

A legjellegzetesebb tibeti buddhista oltár része a hét darab felajánló csésze. Ezek mindig a mécsestartóval együtt jelennek meg, így összesen nyolcféle felajánlást jelentenek. A hét csészét vízzel szokták reggelente megtölteni, majd este ki kell önteni és lefele fordítania csészéket. Másnap reggel aztán újra megtöltik vízzel. A nap végén a vizet lehetőleg növényekre öntsük. Természetesen, ha […]
Read more
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Filter by Categories
Blog
Egyéb
slider
Tudástár
tudastar_home
Kosár
Kosara üres.