fbpx

Mandala.hu – Nagykereskedelem és webáruház

25.000 Ft feletti vásárlás esetén ingyenes házhozszállítás!

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Filter by Categories
Blog
Egyéb
slider
Tudástár
tudastar_home
Cart 0 Ft

A legjellegzetesebb tibeti buddhista oltár része a hét darab felajánló csésze. Ezek mindig a mécsestartóval együtt jelennek meg, így összesen nyolcféle felajánlást jelentenek. A hét csészét vízzel szokták reggelente megtölteni, majd este ki kell önteni és lefele fordítania csészéket. Másnap reggel aztán újra megtöltik vízzel. A nap végén a vizet lehetőleg növényekre öntsük. Természetesen, ha nem tudjuk ezt mindennap elvégezni, törekedjünk, hogy minél többször megcsináljuk, és meglátjuk, hogy milyen jó keretet ad ez a napunknak.

A felajánlás csészék mind mást jelentenek, balról jobbra a következőket:
Ivóvíz, fürdővíz, virág (látással kapcsolatos), füstölő (szaglás), a mécses (ehhez van külön mécsestartó. A bölcsesség, tiszta elme jelképe), parfüm, étel (ízlelés) és zene (hallás).
Miközben végezzük a felajánlást, elképzelhetjük, hogy mindezeket a tiszta érzékszervi tárgyakat ajánljuk fel a buddháknak és bódhiszattváknak, amivel az adakozást gyakorolhatjuk.

Gyakran láthatjuk, hogy néha a csészék rizzsel vannak töltve a virágnál, amire virágot tesznek, így a füstölőnél is, ebbe szúrják a füstölőt, az ételhez valamilyen édességet és a halláshoz kapcsolódó tálkához pedig egy kagylót raknak a rizsszemekre. A többi tálba ugyanúgy vizet öntünk. Így is összerakhatjuk az oltárunkat, amit nem feltétlenül kell minden nap cserélni. Bárhogyan is csináljuk, a felajánlást balról jobbra kell végezni.

Természetesen nem a buddháknak, bódhiszattváknak, védelmezőknek és meditációs istenségeknek van szüksége a felajánlásunkra, hanem ez magunknak egy eszköz, hogy minden reggel erősítsük célunkat. Ezek a felajánlások mind a vágyainkat is jelképezik, amin keresztül a világhoz ragaszkodunk. A felajánlással lemondunk a vágyainkról. Így reggelente tudatosíthatjuk e célunkat.

Másik gyakori kellék a mandala felajánló tál. Alapvetően a mandala felajánlás a tibeti ngöndro, vagyis alapgyakorlatok egyik eleme. Ennek megvan a maga rítusa, de van mód az oltárunkra is építeni egy mandalát felajánlásképpen. Ez a mandala a szent méru hegyet jelképezi, ami egy ősi indiai kozmológiai ábrázolás. Az egész világunkat jelenti, így itt magát a világot ajánljuk fel. Magán a hegyen az istenek laknak. Az oltárra négy rézgyűrűből álló szettel tudunk mandalát építeni. Ehhez Mindegyik gyűrűt rizzsel vagy féldrágakövekkel töltünk meg és így a tetejére tudjuk rakni a következő, kisebb gyűrűt. Így a végén egy emeletes kis „építményt” kapunk.

A felajánlások közben mondhatunk bármilyen buddhista mantrát, amit ismerünk, vagy ha tudunk direkt a felajánlásról szóló imát, az még jobb. A lényeg, hogy ne tekintsük a felajánlást egy olyan rituális dolognak, ami komoly képzettséget igényel. Mindenki végezheti a maga módján.

Related Articles

Hangutazás Bársony Bálinttal

Bársony Bálint zenész, hangterepeuta 2015-ben 3 hónapon keresztül tanulmányozta Nepálban a hangtálak működését, készítését, az ősi terápiákat. Ezt a tudást osztja meg nap mint nap az érdeklődőkkel. Küldetésének tekinti, hogy ebben a felgyorsult, stresszel teli világunkban népszerűsítse azokat az ősi módszereket, amiket kint tanult. Testünknek hét nagy energia központja van, ebben áramlik az élet energia. […]
Read more

Om, a legszentebb szótag

Ommm… Gyakran az első és utolsó hang ami a  fülünkben zeng egy jóga órán. De mit is jelent ez? Talán hallottad azt, hogy “a világegyetem hangja” – de mit jelent ez valójában? Mint sok spirituális dolgot nehéz meghatározni, megmagyarázni. Om – lenyugtatja és összpontosítja az elmét Om. A hinduizmus és a tibeti buddhizmus legszentebb szótagja, […]
Read more

Hamza keze

Az egyik legrégebbi szimbólum: Hamza keze egy jobb oldali nyitott tenyér, amely a Közel-Keleten és Észak Afrikában vált különösen népszerűvé. Eredete és jelentése a különböző hitvilágok szerint változhat. Azonban a tenyérrel előre néző, felemelt kezet mindenhol a védelem szimbólumaként tartják számon. Milyen különböző elnevezései és jelentései vannak? Hamza kezét arabul Khamsa, héberül Hamesh, és Chamsa-nak […]
Read more
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Filter by Categories
Blog
Egyéb
slider
Tudástár
tudastar_home

Hírlevél feliratkozás

Értesülj aktuális akcióinkról, újdonságainkról...

Kosár
Kosara üres.