fbpx

Mandala.hu – Nagykereskedelem és webáruház

25.000 Ft feletti vásárlás esetén ingyenes házhozszállítás!

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Filter by Categories
Blog
Egyéb
slider
Tudástár
tudastar_home
Cart 0 Ft

Guru Rinpocse, vagy más néven Padmaszambhava, mely lótuszban születettet jelent, a tibeti buddhizmus központi alakja. Olyannyira, hogy a nyingma, vagyis a legrégebbi tibeti buddhista iskolához tartozó kolostorokban, az oltáron gyakran Guru Rinpocse és nem Sákjamuni Buddha szobor van középen.

Ez természetes, ha megértjük, hogy a tibeti buddhisták számára Guru Rinpocse egy második buddha, aki a kor elvárásaihoz igazította a tanokat. Sőt, egy történet szerint a történelmi, vagyis Sákjamuni Buddha a halála előtt jósolta meg, hogy újra eljön, hogy a tantrát tanítsa, mikor megérett rá a világ.

Számos történet és legenda kötődik a nevéhez, hogy hogyan szelídítette meg a haragos démonokat, vagy hogyan győzte le őket. A himalájai régióban szinte mindenhol találunk szent helyeket, ami hozzá kapcsolódik, barlangokat ahol ő vagy tanítványainak egyike meditált, helyeket, amiket megtisztított az ártó erőktől.

-Guru Rinpocse thangka és réz szobor

Többféle verziója van élete történetének, van ahol egy tó közepéből sarjadó lótuszban születik meg és egy király talál rá. Van, ahol a király fiaként említik, de olyan verzió is van, amiben már tibetiként született. A negyedik verzióban Dél-Indiából származtatják és a másik híres szent, Sántaraksita sógoraként jelenik meg.

A legismertebb és elterjedtebb a lótuszban született verzió, a ma élő mesterek is ezt tanítják, valamint az angolul és magyarul megjelent művek is ezt teszik kizárólagossá.

Ami biztos, hogy valóban élt egy feltehetően az Észak-Indiai Kasmir területétől nyugatra lévő helyiségből származó ember, aki a híres tibeti király, Triszong Decen hívására, az említett Sántaraksita segítségével megalapozta a buddhizmust Tibetben és felépítette az első kolostort, a Szamjét a nyolcadik században.
Tőle elválaszthatatlan legfontosabb tanítványa és egyben kedve, Jese Cögyal. Gyakran az ábrázolásokon is ketten jelennek meg.

Ha megértjük a szimbólumokat, láthatjuk, hogy Guru Rinpocse az egész buddhizmust magán hordozza. Sáfrány színű köntöse az alap buddhista fogadalmakra utal. Az ez alatt viselt fehér ruha, a bódhiszattva fogadalmakat jelenti, vagyis, hogy addig segíti a lények végtelen sokaságát életeken keresztül, amíg mindenki fel nem szabadul. A kék köntös pedig a tantrikus fogadalmakat jelenti.

Háromágú szigonya, a khatvanga a társnőjét jelképezi, mivel ők elválaszthatatlanok. Jobb kezében dordzsét tart, ami a buddhák gyémántszerű tudatának jelképe, mivel az átvághatatlan és szilárd, nem billen ki. Bal kezében egy koponyacsésze, amiben a hosszú élet nektárja és egy hosszú élet váza van, ami szintén a halhatatlanság nektárjával van teli.

Koronája is szimbólumokkal van teli; a három pont, a három kája (erről bővebben itt írtam), a nap és a hold a bölcsesség és ügyes módszerek, a tetején egy dordzse van, ami hasonló jelentésű, mint a kezében lévő, a keselyűtoll pedig a legmagasabb nézet megvalósítását szimbolizálja.

Sokáig lehetne boncolni a részleteket, de a lényeg csak azt megérteni, hogy Guru Rinpocse valóban magában hordozza és egyesíti minden buddha és bódhiszattva áldását, ahogyan ezt a szent szövegek is írják.

Related Articles

A világ világossága – 1. rész

Akit a világ világossága vezet, az nem tévedhet el. Nem járhat sötétségben. „Lámpád vagyok, ha látsz engem” (János Evangéliumából) „Szítsátok a dharma fényét, a szenvedés sötétjében tévelygőkért” (Santidéva) Az univerzum egyik őseleme a tűz, melynek megnyilvánulása három fontos részből áll: a fényből, a melegségből és a fluiditásból. Az ó és ősmagyar, nyelvben a világ szó […]
Read more

Damaru dob

A damaru a dordzséhez és dilbuhoz hasonlóan, egy tibeti szertartás eszköz, mely szintén szimbolikus jelentéssel bír. Formáját tekintve egy homokórára hasonlít. Ma már fából készül a legtöbb, de eredetileg a homokóra formát két, a tetején összeillesztett emberi koponya alkotta. A koponyának csak a felső részeit illesztették össze, így lehetett rá kétoldalt bőrt húzni. Egy meghatározott […]
Read more

Mi történik, ha rézedényben tárolt vizet iszol?

Az alábbi videót ajánljuk figyelmedbe, melynek rövid fordítását itt olvashatod: https://www.youtube.com/watch?v=gfBPg35Cgsg&feature=youtu.be Indiában a rézedények használata tradicionális,  több ezer éves múltra nyúlik vissza. A XX. században a nyugati országokban egyre több ember jut tudatára annak, mennyire káros a műanyag flakonokban tartani italokat, ill élelmiszereket. A műanyag veszélyes kémiai anyagokat tartalmaz, amik bekerülnek a flakon vagy edény […]
Read more
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Filter by Categories
Blog
Egyéb
slider
Tudástár
tudastar_home

Hírlevél feliratkozás

Értesülj aktuális akcióinkról, újdonságainkról...

Kosár
Kosara üres.