fbpx

Mandala.hu – Nagykereskedelem és webáruház

25.000 Ft feletti vásárlás esetén ingyenes házhozszállítás!
Tavaszi akció! Minden lakberendezési tárgyra 30% kedvezményt adunk!

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Filter by Categories
Blog
Egyéb
slider
Tudástár
tudastar_home
Cart 0 2.900 Ft

Guru Rinpocse, vagy más néven Padmaszambhava, mely lótuszban születettet jelent, a tibeti buddhizmus központi alakja. Olyannyira, hogy a nyingma, vagyis a legrégebbi tibeti buddhista iskolához tartozó kolostorokban, az oltáron gyakran Guru Rinpocse és nem Sákjamuni Buddha szobor van középen.

Ez természetes, ha megértjük, hogy a tibeti buddhisták számára Guru Rinpocse egy második buddha, aki a kor elvárásaihoz igazította a tanokat. Sőt, egy történet szerint a történelmi, vagyis Sákjamuni Buddha a halála előtt jósolta meg, hogy újra eljön, hogy a tantrát tanítsa, mikor megérett rá a világ.

Számos történet és legenda kötődik a nevéhez, hogy hogyan szelídítette meg a haragos démonokat, vagy hogyan győzte le őket. A himalájai régióban szinte mindenhol találunk szent helyeket, ami hozzá kapcsolódik, barlangokat ahol ő vagy tanítványainak egyike meditált, helyeket, amiket megtisztított az ártó erőktől.

-Guru Rinpocse thangka és réz szobor

Többféle verziója van élete történetének, van ahol egy tó közepéből sarjadó lótuszban születik meg és egy király talál rá. Van, ahol a király fiaként említik, de olyan verzió is van, amiben már tibetiként született. A negyedik verzióban Dél-Indiából származtatják és a másik híres szent, Sántaraksita sógoraként jelenik meg.

A legismertebb és elterjedtebb a lótuszban született verzió, a ma élő mesterek is ezt tanítják, valamint az angolul és magyarul megjelent művek is ezt teszik kizárólagossá.

Ami biztos, hogy valóban élt egy feltehetően az Észak-Indiai Kasmir területétől nyugatra lévő helyiségből származó ember, aki a híres tibeti király, Triszong Decen hívására, az említett Sántaraksita segítségével megalapozta a buddhizmust Tibetben és felépítette az első kolostort, a Szamjét a nyolcadik században.
Tőle elválaszthatatlan legfontosabb tanítványa és egyben kedve, Jese Cögyal. Gyakran az ábrázolásokon is ketten jelennek meg.

Ha megértjük a szimbólumokat, láthatjuk, hogy Guru Rinpocse az egész buddhizmust magán hordozza. Sáfrány színű köntöse az alap buddhista fogadalmakra utal. Az ez alatt viselt fehér ruha, a bódhiszattva fogadalmakat jelenti, vagyis, hogy addig segíti a lények végtelen sokaságát életeken keresztül, amíg mindenki fel nem szabadul. A kék köntös pedig a tantrikus fogadalmakat jelenti.

Háromágú szigonya, a khatvanga a társnőjét jelképezi, mivel ők elválaszthatatlanok. Jobb kezében dordzsét tart, ami a buddhák gyémántszerű tudatának jelképe, mivel az átvághatatlan és szilárd, nem billen ki. Bal kezében egy koponyacsésze, amiben a hosszú élet nektárja és egy hosszú élet váza van, ami szintén a halhatatlanság nektárjával van teli.

Koronája is szimbólumokkal van teli; a három pont, a három kája (erről bővebben itt írtam), a nap és a hold a bölcsesség és ügyes módszerek, a tetején egy dordzse van, ami hasonló jelentésű, mint a kezében lévő, a keselyűtoll pedig a legmagasabb nézet megvalósítását szimbolizálja.

Sokáig lehetne boncolni a részleteket, de a lényeg csak azt megérteni, hogy Guru Rinpocse valóban magában hordozza és egyesíti minden buddha és bódhiszattva áldását, ahogyan ezt a szent szövegek is írják.

Related Articles

Tingsa

A tingsa egy tibeti rituális hangszer. Két kis cintányérból áll, amiket egymáshoz ütve kell megszólaltatni. Legtöbbször ezek egy bőrszállal vannak összekötve. Összekoccantásuk után sokáig hallható, magas, vibráló hangja van. Használhatjuk hasonlóan a hangtálakhoz terápiára, megszólaltathatjuk a meditációk kezdetén. Külsejét tekintve gyakran díszítik az Om Mani Padme Hum mantrával, a tibeti nyolc szerencse jellel, vagy akár […]
Read more

Nálunk járt Bársony Bálint

Nálunk járt Bársony Bálint kipróbálni, megnézni az újonnan érkezett nepáli hangtálainkat. Bálint azon kívül, hogy szaxofon művész hangterápiával is foglalkozik, így magától értetődő a hangálakkal való foglalatosság és a hozzájuk kapcsolódó szakértelem. Gyerekeknek szóló zenei munkásságát ezen oldalon leshetitek meg. A hangtálakkal való hangterápiáról egy korábbi interjúból idézném Bálintot: „Utána akartam járni, hogyan is hatnak […]
Read more

Hangtálak eredete

A hangtálak eredetét nehéz megfejteni. Sokszor tibeti hangtálként emlegetik, de sokak szerint nem Tibetből ered. Az viszont valószínű, hogy a himalájai régióban kezdték el használni. A hangtál „őse” feltehetőleg a harang. A különböző féle harangokat minden buddhista kultúrában megtaláljuk, mint rituális hangszert. A legtöbb hangtállal manapság Nepálban találkozhatunk. Itt gyártják a kézművesek és adják át […]
Read more
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Filter by Categories
Blog
Egyéb
slider
Tudástár
tudastar_home
Kosár
2.900 Ft