A hangtálak eredetét nehéz megfejteni. Sokszor tibeti hangtálként emlegetik, de sokak szerint nem Tibetből ered. Az viszont valószínű, hogy a himalájai régióban kezdték el használni. A hangtál „őse” feltehetőleg a harang. A különböző féle harangokat minden buddhista kultúrában megtaláljuk, mint rituális hangszert. A legtöbb hangtállal manapság Nepálban találkozhatunk. Itt gyártják a kézművesek és adják át tudásukat generációról generációra. A tálakban eredetileg a bolygók analógiájára hét, később akár nyolc vagy tizenkettő fém ereje ötvöződik. A Himalája lejtőin a kovácsok imádság mellett, csapatmunkában, hosszú órák alatt, kizárólag kézműves technikával készítik. Így a hét fém a bolygókkal:
Arany – Nap, Ezüst – Hold, Higany – Merkúr, Réz – Vénusz, Ón – Jupiter, Vas – Mars, Ólom – Szaturnusz
A hangtálakat meditációra, hangterápiára használják. Utóbbi hatásosságát a rezgések vízre gyakorolt hatása magyarázza, mivel az emberi test 70-80%-a víz. A különböző méretű és hangolású hangtálakat a különböző csakrákhoz társítják. Ezt is figyelembe veszik egy ilyen kezelés alatt.
„Szervezetünk 80% vízből áll. Masaru Emoto évekkel ezelőtt végzett kísérleteiben tudományosan bebizonyította, hogy a víz információvevő és -hordozó. A Víz üzenete c. könyvében szenzációs, mikroszkóp alatt készült felvételekkel bizonyítja be a víz kristályszerkezetét, és azt, hogy ezek a kristály-alakzatok hogy változnak meg különböző információk hatására. Információk, mint pl. a zene, képek, szimbólumok, érzelmek és nem utolsó sorban szavak.”
(forrás – https://terebess.hu/keletkultinfo/lexikon/hangtal.html)
A fenti idézet alapján világossá válik, hogy miért van pozitív hatással ránk a hangtálak hangjának rezgése. Vízzel meg is tölthetjük a hangtálat, amivel újabb, izgalmasabb hangokat fedezhetünk fel és sokan úgy tartják, hogy ez a benne lévő vízre is jó hatással van, amit utána elfogyaszthatunk.
A hangtál megszólaltatása a gonghoz hasonlóan jelezheti a meditáció kezdetét. Ahogyan megszólal a hang és szép lassan olvad bele a csendbe, úgy csendesül az elménk is. Így könnyebb rákészülni egy csendes meditációra. Akár a tibetiektől ered, akár nem, a tibeti kolostorok és meditációs központok gyakori elemévé váltak a hangtálak. Az agyhullámokra való pozitív hatását is kimutatták.
A csakrákkal kapcsolatos hangterápián ma már pontosan behangolt tálakat is alkalmaznak. A hangolás a következőképpen néz ki (a csakrák magyar neveivel írva):
Gyökér csakra – C
keresztcsonti csakra – D
Napfonat csakra – E
Szív csakra – F
Torok csakra– G
Harmadik szem csakra – A
Korona csakra – B
Csodálatos hangja miatt az sem csoda, hogy a zenészek is szívesen alkalmazzák. Spirituális, utaztató vagy mély és lazító zenéknél gyakori hangszer. Ilyen felhasználása először az ún. New Age zenében jelent meg a hetvenes években és azóta egyre nagyobb népszerűségnek örvend.