fbpx

Mandala.hu – Nagykereskedelem és webáruház

25.000 Ft feletti vásárlás esetén ingyenes házhozszállítás!
Tavaszi akció! Minden lakberendezési tárgyra 30% kedvezményt adunk!

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Filter by Categories
Blog
Egyéb
slider
Tudástár
tudastar_home
Cart 0 2.900 Ft

A hangtálak eredetét nehéz megfejteni. Sokszor tibeti hangtálként emlegetik, de sokak szerint nem Tibetből ered. Az viszont valószínű, hogy a himalájai régióban kezdték el használni. A hangtál „őse” feltehetőleg a harang. A különböző féle harangokat minden buddhista kultúrában megtaláljuk, mint rituális hangszert. A legtöbb hangtállal manapság Nepálban találkozhatunk. Itt gyártják a kézművesek és adják át tudásukat generációról generációra.  A tálakban eredetileg a bolygók analógiájára hét, később akár nyolc vagy tizenkettő fém ereje ötvöződik. A Himalája lejtőin a kovácsok imádság mellett, csapatmunkában, hosszú órák alatt, kizárólag kézműves technikával készítik. Így a hét fém a bolygókkal:

Arany – Nap, Ezüst – Hold, Higany – Merkúr, Réz – Vénusz, Ón – Jupiter, Vas – Mars, Ólom – Szaturnusz

A hangtálakat meditációra, hangterápiára használják. Utóbbi hatásosságát a rezgések vízre gyakorolt hatása magyarázza, mivel az emberi test 70-80%-a víz. A különböző méretű és hangolású hangtálakat a különböző csakrákhoz társítják. Ezt is figyelembe veszik egy ilyen kezelés alatt.
„Szervezetünk 80% vízből áll. Masaru Emoto évekkel ezelőtt végzett kísérleteiben tudományosan bebizonyította, hogy a víz információvevő és -hordozó. A Víz üzenete c. könyvében szenzációs, mikroszkóp alatt készült felvételekkel bizonyítja be a víz kristályszerkezetét, és azt, hogy ezek a kristály-alakzatok hogy változnak meg különböző információk hatására. Információk, mint pl. a zene, képek, szimbólumok, érzelmek és nem utolsó sorban szavak.”
(forrás – https://terebess.hu/keletkultinfo/lexikon/hangtal.html)
A fenti idézet alapján világossá válik, hogy miért van pozitív hatással ránk a hangtálak hangjának rezgése. Vízzel meg is tölthetjük a hangtálat, amivel újabb, izgalmasabb hangokat fedezhetünk fel és sokan úgy tartják, hogy ez a benne lévő vízre is jó hatással van, amit utána elfogyaszthatunk.

A hangtál megszólaltatása a gonghoz hasonlóan jelezheti a meditáció kezdetét. Ahogyan megszólal a hang és szép lassan olvad bele a csendbe, úgy csendesül az elménk is. Így könnyebb rákészülni egy csendes meditációra. Akár a tibetiektől ered, akár nem, a tibeti kolostorok és meditációs központok gyakori elemévé váltak a hangtálak. Az agyhullámokra való pozitív hatását is kimutatták.

A csakrákkal kapcsolatos hangterápián ma már pontosan behangolt tálakat is alkalmaznak. A hangolás a következőképpen néz ki (a csakrák magyar neveivel írva):

Gyökér csakra – C
keresztcsonti csakra – D
Napfonat csakra – E
Szív csakra – F
Torok csakra– G
Harmadik szem csakra – A
Korona csakra – B

Csodálatos hangja miatt az sem csoda, hogy a zenészek is szívesen alkalmazzák. Spirituális, utaztató vagy mély és lazító zenéknél gyakori hangszer. Ilyen felhasználása először az ún. New Age zenében jelent meg a hetvenes években és azóta egyre nagyobb népszerűségnek örvend.

Related Articles

Hogyan készülnek a nepáli kézműves réz szobrok

Elmondható, hogy Nepál egyik legcsodálatosabb nevezetessége az egyedi szoborkészítés. Évezredes hagyományra nyúlik vissza és szakadatlan láncolaton öröklődik át, a mai kor kézműveseire. Mikor a középkori Tibet nagy vallási és gazdasági fejlődésen ment át, oda is az akkor híres kathmandu völgyi szakembereket hívták meg szobrok készítésére. Minden darab egyedi, mivel viaszveszejtéses technikával készítik. Ez abból áll, […]
Read more
A 7 csakra

A 7 csakra

A 7 csakra testünk különböző erőközpontjai, olyan csatornák, melyek átszűrik és szabályozzák az energiaáramlást a testben. Az indiai filozófia szerint egymással összefüggő pontok, amelyeken keresztül az ember testében hullámzik az energia, a prana. A csakrák az óramutató járásával megegyező irányban forognak, ha környezetükből energiát vesznek fel, ellenkező irányba, ha energiát adnak le. Összefüggő rendszert alkotva […]
Read more

Kincses váza

A kincses vázák története ezer évvel ezelőtti időkre nyúlik vissza. Guru Rinpoche egy utazása alkalmával egy elszegényedett királyságot látogatott meg, ahol a nélkülöző, mostoha természeti környezetben élőkön segített királyuk kérésére. Egy Zambala szertartást végzett, melynek áldása révén a föld gazdagodni kezdett, az emberek nem szenvedtek többé a nélkülözéstől. Erre a szertartásra készült az első váza, […]
Read more
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Filter by Categories
Blog
Egyéb
slider
Tudástár
tudastar_home
Kosár
2.900 Ft