fbpx

Mandala.hu – Nagykereskedelem és webáruház

25.000 Ft feletti vásárlás esetén ingyenes házhozszállítás!

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Filter by Categories
Blog
Egyéb
slider
Tudástár
tudastar_home
Cart 0 Ft

Írtunk a mudrákról általában, de felmerülhet a kérdés, mégis mit kezdhetünk ezzel a hétköznapjaink során? Az alábbiakban összeszedtünk néhány, a jógában használatos alap mudrát. Ezeket bárki tudja otthon gyakorolni. A jóga szempontjából a mudrák is hozzájárulnak ahhoz, hogy a bennünk lévő energia szél, vagyis prána megfelelően áramoljon. Külön mudrákat alkalmaznak meditációhoz, légzőgyakorlatokhoz vagy ima közben.

Az öt ujjunkat a különböző jógahagyományok az öt elemnek feleltetik meg; a tűznek, földnek, víznek, levegőnek és tér elemnek. Ezek közül a hüvelykujj a tűz, a mutató a szél, a középső a tér vagy éter, a gyűrűs a föld és a kisujj a víznek felel meg. Mivel a jógában az öt elemet tartják testünk alkotóinak, így a különböző kéztartások hatást gyakorolnak a testünkre, mivel a jógarendszerek szerint mindent energiacsatornák kötnek össze bennünk. Ez az alapja a nyújtó és légzőgyakorlatoknak is.

A mudrák használatához üljünk kényelmes meditációs ülésben. Akár széken is ülhetünk, csak elménk legyen nyugodt és a hátunk lehetőleg legyen egyenes.

Linga mudra:

Ehhez a két kezünket kulcsoljuk össze, mintha könyörögnénk. A jobb hüvelykujjunk azonban álljon el felfelé. A kezünket úgy kulcsoljuk össze, hogy a jobb, vagyis a kiálló hüvelykujjunkat a bal hüvelyk és mutatóujj zárja össze. Ezt a mudrát használhatjuk többek között az asztma enyhítésére. A bennünk lévő tűz elemmel van kapcsolatban, jó a fáradékonyság ellen is.

Gjan mudra:

Talán ezzel találkozhatunk leggyakrabban a mudrák közül. Szinte minden jógával kapcsolatos plakáton, hirdetésen szembejön. Csin mudraként is ismert. A mutatóujjunkat kell a hüvelykujjhoz érinteni és a tenyerek az ég felé fordulnak. Így a tűz és a levegő elemek találkoznak. Ez a mudra fokozza a bölcsességet.

Shuni mudra:

Itt a középső ujj érintkezik a hüvelykujjal. Ez a mudra képes fokozni a türelmünket. Az éberség és az érzékelések javítására is kiválóan alkalmas.

Buddhi mudra:

Kisujjad és hüvelykujjad hegye találkozik ennél a mudránál, ami segíti a kommunikációt. A kommunikáció nem csak kifelé, de befelé is történik önmagunkkal. Ez alapján használhatjuk ezt, ha szeretnénk megérteni bizonyos álmokat, vagy meditációs tapasztalatokat.

Prána mudra:

Érintsd össze a kis és gyűrűsujjad a hüvelyujjal, a mutató és középujjad pedig maradjon egyenes. Ahogy a neve is sugallja, ez képes aktivizálni, felélénkíteni a bennünk lévő pránát, energiaszelet.

Dhjána mudra:

A Buddhát gyakran ábrázolják ezzel a kéztartással. Ez a mudra mélyebb koncentrációba vezeti a meditálót. Ez a gesztus a nyugalmat és a belső békét is elősegítheti. Szinte minden buddhista iskolában ezt használják meditáció közben. A bal kezet az ölben kell tartani tenyérrel felfele, a jobbat pedig ráfektetni, szintén úgy, hogy a tenyér felfele nézzen. A két hüvelykujjat érintsd össze.

Apána mudra:

Húzd a gyűrűs és középső ujjad a hüvelykujjadra, így a kis és mutató ujjak kifele állnak, mintha egy szarvat ábrázolnának. Ez a kéztartás segít a méreganyagok eltávolításában és az emésztésben. Sok tibeti haragvó istenséget ábrázolnak ezzel a kéztartással, mivel távol tartja a negatív erőket és elűzi a démonokat.

Tegyél egy próbát valamelyik mudrával és koncentrálj rá, hogy valóban érzed-e a hatását. Ha segít, akkor egy módszerrel több áll rendelkezésedre, hogy kiegyensúlyozottabb életet élj.

Related Articles

Buddha szobor otthoni használata

Korábban már írtunk arról, hogyan készülnek a nepáli kézműves rézszobrok, de mire is jó pontosan egy ilyen rézszobor? A Buddha ábrázolások nem csak arra szolgálnak, hogy Buddha fizikai testét mutassák meg, hanem inkább a saját belső potenciálunkat arra, hogy Buddhák legyünk, így motivációként is tekinthetőek. Mivel minden létezőben ott van a buddhatermészet, ezért egy kép […]
Read more

Thangka festészet

A thangka festészet a tibeti buddhista ábrázolás fontos eleme. Amellett, hogy gyönyörű, gondosan elkészített festményekről van szó, elsősorban a vizualizációs istenségek gyakorlataihoz használják őket. A szimbológia szempontjából Indiából ered az ábrázolás, stílusában pedig keveredik benne a kínai illetve nepáli ábrázoló művészet. Több stílus létezik és ritkábban mást is ábrázolhat az istenségeken kívül pl. mandalákat vagy […]
Read more

Hogyan válasszunk hangtálat?

A tibeti hangtálak kézi megmunkálással készülnek. Emiatt nincs két tökéletesen egyforma hangtál. Még ha súlyra, méretre azonosnak is tűnnek, egy kicsi eltérés már más hangot ad, így bizton állítható, hogy nincs 2 egyforma hangot adó hangtál. Az sem közömbös milyen méretű és anyagú ütővel gongatjuk meg a hangtálat. Talán a legfontosabb tényező, az ember, aki […]
Read more
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Filter by Categories
Blog
Egyéb
slider
Tudástár
tudastar_home
Kosár
Kosara üres.