fbpx

Mandala.hu – Nagykereskedelem és webáruház

25.000 Ft feletti vásárlás esetén ingyenes házhozszállítás!
Tavaszi akció! Minden lakberendezési tárgyra 30% kedvezményt adunk!

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Filter by Categories
Blog
Egyéb
slider
Tudástár
tudastar_home
Cart 0 Ft

Ommm… Gyakran az első és utolsó hang ami a  fülünkben zeng egy jóga órán. De mit is jelent ez? Talán hallottad azt, hogy “a világegyetem hangja” – de mit jelent ez valójában? Mint sok spirituális dolgot nehéz meghatározni, megmagyarázni.

Om – lenyugtatja és összpontosítja az elmét

Om. A hinduizmus és a tibeti buddhizmus legszentebb szótagja, az egyik legfontosabb szimbóluma. A legtöbb szanszkrit mondások, énekek, idézetek, imádságok, szellemi szövegek elején és végén jelenik meg. Nagy népszerűségnek örvend a meditálók körében, mivel ismételgetése lenyugtatja az elmét, a testet energiával tölti fel, segít kiszakadni az érzékek világából, erősíti az elmélyülést. Tisztítja  tudatunkat, környezetünket. Hangzása nyugtatja az idegrendszert, összpontosítja az elmét.

Om fali kép

Az Om az ókori és középkori kéziratokban, templomokban, kolostorokban és spirituális visszavonulásokban található ikonográfia részét képezi a hinduizmusban, a buddhizmusban és a dzainizmusban. Első Om szótagokat Kr. e. 1500 és 1200 közötti védikus szanszkrit himnuszokban fedeztek fel, melyeket később az indiai misztikus szövegekben dolgoztak ki.

A három plusz egy szótag

Kezdetektől fogva minden a szent hármasról szól. Benne van a gyökerekben, vallásokban, népmesékben. Az Om is három szótagot tartalmaz: A, U és M, kimondva ’aaah’, ’oooh’ és ’mmm’. Magába foglalja a  gyakorló tisztátalan testének, lelkének és szellemének, a hindu isteneket: Brahma (az alkotó),  Vishnu (a fenntartó) és Shiva (a pusztító) hármasságát, az eget, a földet és az alvilágot, Buddha tiszta testének, lelkének és elméjének szimbólumát. A múltat, a jelent és a jövőt.

Az “A” jelképezi az isteni ént, a halhatatlan lelket, az “U” az emberi ént, a mulandó testet, az “M” jelenti a két én kapcsolatát, ezt az életet. Az A az örök világ, az U a Föld, az M az idő, ami a két elsőt összeköti. Az ’aaah’ ’oooh’ -ban gyöngéden összeszorulnak az ajkak, ahogy a hang a hasból a szívbe jut. A ’mmm’ alatt a nyelv a száj tetején lebeg, az ajkak összeérnek, majd a fejünkben zümmög, és fokozatosan elhalványul a semmibe.  Ezután következik az Om „negyedik szótagja” a „csend” a végtelenség érzése. Leginkább a homlok (a hatodik)  és a korona (hetedik) csakrához  kapcsolódik, összeköt minket Istennel, ismétlésével megnyitja a szívet és boldogság állapotába hoz.
Az Om gyakorlásához nem kell mester, ez az ősi rezgés mindannyiunkban benne van csak elő kell csalogatni. Kezdjük hangosan kántálni, majd fokozatosan halkítsuk le önmagunkat, végül csendesedjünk le, finoman összpontosítsunk az elménkre, hogy ne foglalja el gondolkodás….

….és a csendben elkezdjük hallani a csendet, az üresség hangját. Egy mély meditatív gyakorlat, amely összeköt minket a teremtés és az isteni hatalommal. Nagyszerű érzés, igaz?

https://www.mandala.hu/termek/om-szimbolum-kicsi/

 

Related Articles

A 7 csakra

A 7 csakra

A 7 csakra testünk különböző erőközpontjai, olyan csatornák, melyek átszűrik és szabályozzák az energiaáramlást a testben. Az indiai filozófia szerint egymással összefüggő pontok, amelyeken keresztül az ember testében hullámzik az energia, a prana. A csakrák az óramutató járásával megegyező irányban forognak, ha környezetükből energiát vesznek fel, ellenkező irányba, ha energiát adnak le. Összefüggő rendszert alkotva […]
Read more

Guru Rinpocse

Guru Rinpocse, vagy más néven Padmaszambhava, mely lótuszban születettet jelent, a tibeti buddhizmus központi alakja. Olyannyira, hogy a nyingma, vagyis a legrégebbi tibeti buddhista iskolához tartozó kolostorokban, az oltáron gyakran Guru Rinpocse és nem Sákjamuni Buddha szobor van középen. Ez természetes, ha megértjük, hogy a tibeti buddhisták számára Guru Rinpocse egy második buddha, aki a […]
Read more

Buddha legfontosabb tanításai

Kr. előtt 560-480 között északkelet Indiában élt Sziddhártha Gautama, a vallás alapítója, aki később a Buddha – felébredettet vagy megvilágosodott – néven lett ismert. Élete, a teljesség igénye nélkül: Életéről csak legendás adatok állnak rendelkezésünkre. Fejedelmi családba született, előkelő, uralkodásra méltó nevelést kapott. Tanulmányai befejeztével megházasodott, gyermeke született.  A palotában elszigetelten, csak az élet szép […]
Read more
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Filter by Categories
Blog
Egyéb
slider
Tudástár
tudastar_home
Kosár
Kosara üres.