Leírás
Buddhista imazászló 20 cm
Az imazászló, más néven szélparipa négyszögletes vagy négyzet alakú színes ruhadarab, melynek felső sarkuk egy hosszú madzaggal van összekötve. A Himalája magas hegyein, gyakran a hegygerinc, illetve a hegytető mentén található, hegyi átkelőknél, templomok, monostorok, stupák tetején átlóban lógnak valami magastól egy alacsony építményig.
Mivel eredetileg a nepáli szútrákat ruhaneműkre írták, ebből öröklődött a világ többi régiója számára az imazászló. Az imazászlókon található imák és a mantrák a szél segítségével szétszórják a jóakaratot és részvétet, így mindenkinek előnyt nyújtanak, elősegítik a békét, erőt és a bölcsességet. A régiek mellé újabb imazászlókat téve szimbolizálja az élet körforgásának üdvözlését és annak felismerését, hogy minden élőlény része egy hatalmasabb körforgásnak.
Az imazászlóknak öt színből kell állnia, melyek az öt elemet, az Öt Igaz Fényt képviselik. A színek mindig balról jobbra rendeződnek a következő sorrendben: kék az eget, fehér a levegőt, piros a tüzet, zöld a vizet és sárga a földet szimbolizálja. A tibeti gyógymód szerint az egészség és harmónia az öt elem egyensúlyával érhető el.
Mivel a szimbólumok és a mantrák az imazászlókon meg vannak szentelve, tisztelettel kell bánni velük. Nem lehet letenni a földre, vagy éppen ruhaként használni őket. A legrégebbi imazászlókat megsemmisíteni csak elégetésükkel szabad.
Buddhista imazászló 20 cm