Leírás
Buddha textil falikép Buddha ábrázolások
Buddha díszes falikép, szobor
Indiában élt Sziddhártha Gautama, a buddhista vallás alapítója, aki később a Buddha – felébresztett vagy megvilágosodott – nevet vette fel.
Ő ismerte fel, hogy az emberi szenvedés alapvető oka, hogy soha nem vagyunk elégedettek azzal amink van, mindig többet és többet szeretnénk. Ahhoz, hogy meg tudjunk szabadulni a szenvedéstől teljesen új gondolkodás, hozzáállás, viselkedés szerint kell élnünk. Ez tanításának alapja és lényege.
A különböző pózokban ábrázolt Buddha szobrok mindegyike egyedi jelentéssel bír, a buddhista filozófia egy-egy üzenetét közvetíti. A buddhista gyakorlókat segíti az elmélyedésben, meditálásban, de a lakótérben elhelyezett Buddha szobor már önmagában is megteszi áldásos tevékenységét, pozitív energiákat sugároz,esztétikai élményt nyújt. Minden Buddha és bódhiszattva sajátságos, csak rá jellemző vonást, pózt ábrázol, mely egyedi jelentéssel bír.
A teljesség igénye nélkül, rövid leírásban mutatjuk be az általunk legfontosabbnak tartott és megvásárolható Buddha ábrázolásokat:
Amitabha buddha
A tökéletes csend és megnyugvás jelképe, visszafogott, nyugodt, ékszert nem viselő. Amitábha Buddha az öt meditációs buddha legismertebb alakja. Áhitattal vannak irányába, története szerint királyi trónjáról lemondva szerzetesi életet választott, szorgalmasan gyakorolva öt világkorszakon át eljutott a megvilágosodásig és buddhává vált. Szimbóluma a lótusz, ami jóindulatot és tisztaságot jelent.
Aksobhja Buddha
Aksobhja szerzetesként megfogadta, hogy sosem fog haragot vagy ellenszenvet érezni más élőlény iránt. E fogadalom betartásában megingathatatlan volt és hosszú gyakorlás után buddhává vált.
Általában kék, néha aranyszínűnek ábrázolják, jobb kezével a földet érintve. Bal kezében egy vadzsrát tart, az üresség szimbólumát. Meditációban való felidézése segít a haragon és gyűlöleten való felülkerekedésben.
Amóghasziddhi Buddha
Minden tett megvalósítását képviseli. Keresztezett vadzsrát tart, a megvalósítást és beteljesítést jelképezve minden irányban. Zöld fényt sugároz, ami a megvalósuló bölcsesség fénye.
Meditációban való felidézése legyőzi az irigységet és féltékenységet. Keze a rettenthetetlenség mudráját formálja.
Ratnaszambhava Buddha
A gazdagságot képviseli. Sárga színe szimbolizálja a földet és termékenységet. Egy kívánság-megvalósító ékszert tart. Vele való meditáció legyőzi a büszkeséget. A kezét kívánság-teljesítő mudrában tartja.
Sakyamuni Buddha
Lótuszülésben ül, hagyományos háromrészes szerzetesi ruhában. Jobb keze ujjait a földhöz érinti, bal kezét a meditáció tartásában az ölében nyugtatja benne az alamizsnás tálja. A megvilágosodás, a béke megtestesítője, ő a történelmi Buddha.
Csenrézi a szeretet és az együttérzés bodhiszattvája. A bennünk rejlő segítőkészséget, együttérzést, és a szeretet képességét jeleníti meg. Mindannyiunkban ott van az önzetlen segítőkészség, az előítélet nélküli szeretet képessége. Csenrézi nem más, mint a tudatunk tiszta természetében öröktől bennünk lévő képesség minden élőlény önzetlen segítésére.
Fehér színben ábrázolják az egyfejű és négykarú vagy ezer karú megjelenésben, négy karja a Négy Nemes Igazság mélységes jelentését tükrözi, az ezerkarú mindig ott van mindenhol, szerető együttérzéssel és kedvességgel fordul minden lényhez. A szíve előtt látható két kezében a megvilágosodás ékkövét tartja, melyben az első két igazság fejeződik ki.
Bal külső kezében egy lótuszvirágot tart, mely az abszolút tisztaságát mutatja. Jobb kezében egy kristály malát tart, amely segítségével kiemeli a lényeket a feltételekhez kötött világból.
Photo by Kasturi Laxmi Mohit on Unsplash
További érdekességeket Buddháról itt olvashatsz.
Buddha textil falikép