Leírás
Manjushree Prayer Incense
A természetes füstölőket nevezik maszala füstölőnek is, a szintetikusat pedig mártott füstölőknek. A szintetikus füstölők alapanyaga szénpor, amit felvisznek a bambuszpálcára, majd szintetikus olajokba mártva kapják meg az illatukat.
A természetes, maszala füstölők alapanyaga ezzel ellentétben fa por, ami gyanta, esetleg méz segítségével áll össze és szárított gyógynövényes porkeverékekkel sodorják be. Hasonlóan a szintetikushoz, ezt is bambuszpálcára gyúrják rá. Ennél a füstölőnél láthatjuk is, hogy enyhén morzsolódik, hullik a fa por róla. Ezeknek a színe is más, míg a szén alapú szintetikus illatanyagú füstölők feketék, a maszala füstölő szürkés, vöröses vagy barna lehet.
Egyre gyakrabban találkozhatunk tibeti füstölőkkel is. Ezek többnyire vastagabbak mint az indiai füstölők és nem gyúrják rá bambuszpálcikákra, egyszerűen vékony hengerformára sodorják. Ezeknek az illatán érződik leginkább a természetes alapanyag. Sokszor nincs meg a megszokott édeskés illat, ami az indiai füstölőket jellemzi, inkább a gyógynövények természetes illata érződik rajtuk.
Igaz, hogy a természetes füstölők drágábbak, de égési idejük is több. Ha ezt vesszük figyelembe, akkor nem biztos, hogy olcsóbb füstölővel több égési időt kapunk.
Térjünk rá most arra, hogy hogyan és miért használják a füstölőket. Ősidők óta használják mindenütt a füstölőt az emberek és minden vallásban megtalálható ma is ez a szokás. Gondoljuk csak a keresztény tömjén égetésre. Általában tértisztításra használják. A buddhizmusban ezenkívül a füstölő felajánlása egy tiszteletbeli gesztus. Mikor felajánlást teszünk, akkor azokat összekapcsoljuk az érzékszervekkel, így a füstölő egy illatfelajánlást jelent. Sokan Ázsia-szerte hisznek olyan szellem lényekben, akik illattal vagy füsttel táplálkoznak, így a füstfelajánlás nekik is szólhat bizonyos esetekben.
Manjushree Prayer Incense
Bővebben itt írtunk a tibeti természetes füstölőkről.