fbpx

Mandala.hu – Nagykereskedelem és webáruház

25.000 Ft feletti vásárlás esetén ingyenes házhozszállítás!
Tavaszi akció! Minden lakberendezési tárgyra 30% kedvezményt adunk!

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Filter by Categories
Blog
Egyéb
slider
Tudástár
tudastar_home
Cart 0 2.900 Ft

Írtunk a mudrákról általában, de felmerülhet a kérdés, mégis mit kezdhetünk ezzel a hétköznapjaink során? Az alábbiakban összeszedtünk néhány, a jógában használatos alap mudrát. Ezeket bárki tudja otthon gyakorolni. A jóga szempontjából a mudrák is hozzájárulnak ahhoz, hogy a bennünk lévő energia szél, vagyis prána megfelelően áramoljon. Külön mudrákat alkalmaznak meditációhoz, légzőgyakorlatokhoz vagy ima közben.

Az öt ujjunkat a különböző jógahagyományok az öt elemnek feleltetik meg; a tűznek, földnek, víznek, levegőnek és tér elemnek. Ezek közül a hüvelykujj a tűz, a mutató a szél, a középső a tér vagy éter, a gyűrűs a föld és a kisujj a víznek felel meg. Mivel a jógában az öt elemet tartják testünk alkotóinak, így a különböző kéztartások hatást gyakorolnak a testünkre, mivel a jógarendszerek szerint mindent energiacsatornák kötnek össze bennünk. Ez az alapja a nyújtó és légzőgyakorlatoknak is.

A mudrák használatához üljünk kényelmes meditációs ülésben. Akár széken is ülhetünk, csak elménk legyen nyugodt és a hátunk lehetőleg legyen egyenes.

Linga mudra:

Ehhez a két kezünket kulcsoljuk össze, mintha könyörögnénk. A jobb hüvelykujjunk azonban álljon el felfelé. A kezünket úgy kulcsoljuk össze, hogy a jobb, vagyis a kiálló hüvelykujjunkat a bal hüvelyk és mutatóujj zárja össze. Ezt a mudrát használhatjuk többek között az asztma enyhítésére. A bennünk lévő tűz elemmel van kapcsolatban, jó a fáradékonyság ellen is.

Gjan mudra:

Talán ezzel találkozhatunk leggyakrabban a mudrák közül. Szinte minden jógával kapcsolatos plakáton, hirdetésen szembejön. Csin mudraként is ismert. A mutatóujjunkat kell a hüvelykujjhoz érinteni és a tenyerek az ég felé fordulnak. Így a tűz és a levegő elemek találkoznak. Ez a mudra fokozza a bölcsességet.

Shuni mudra:

Itt a középső ujj érintkezik a hüvelykujjal. Ez a mudra képes fokozni a türelmünket. Az éberség és az érzékelések javítására is kiválóan alkalmas.

Buddhi mudra:

Kisujjad és hüvelykujjad hegye találkozik ennél a mudránál, ami segíti a kommunikációt. A kommunikáció nem csak kifelé, de befelé is történik önmagunkkal. Ez alapján használhatjuk ezt, ha szeretnénk megérteni bizonyos álmokat, vagy meditációs tapasztalatokat.

Prána mudra:

Érintsd össze a kis és gyűrűsujjad a hüvelyujjal, a mutató és középujjad pedig maradjon egyenes. Ahogy a neve is sugallja, ez képes aktivizálni, felélénkíteni a bennünk lévő pránát, energiaszelet.

Dhjána mudra:

A Buddhát gyakran ábrázolják ezzel a kéztartással. Ez a mudra mélyebb koncentrációba vezeti a meditálót. Ez a gesztus a nyugalmat és a belső békét is elősegítheti. Szinte minden buddhista iskolában ezt használják meditáció közben. A bal kezet az ölben kell tartani tenyérrel felfele, a jobbat pedig ráfektetni, szintén úgy, hogy a tenyér felfele nézzen. A két hüvelykujjat érintsd össze.

Apána mudra:

Húzd a gyűrűs és középső ujjad a hüvelykujjadra, így a kis és mutató ujjak kifele állnak, mintha egy szarvat ábrázolnának. Ez a kéztartás segít a méreganyagok eltávolításában és az emésztésben. Sok tibeti haragvó istenséget ábrázolnak ezzel a kéztartással, mivel távol tartja a negatív erőket és elűzi a démonokat.

Tegyél egy próbát valamelyik mudrával és koncentrálj rá, hogy valóban érzed-e a hatását. Ha segít, akkor egy módszerrel több áll rendelkezésedre, hogy kiegyensúlyozottabb életet élj.

Related Articles

A világ világossága - 2. rész

A világ világossága – 2. rész

A fény megteremtése: Ha világot gyújtunk, akkor fényt hozunk a sötétségbe. És ez kapcsolatban áll a tudat és a lélek fényességével. Ha a tudatunkban az éberség fénye felgyullad, akkor eloszlatja a zavaros tudatot, az ego sötétségét. Ezzel emlékeztetjük magunkat, hogy teremtés történik az éberség kifejezéseként. Ahogy mi magunk képesek vagyunk világot gyújtani, ugyan úgy a […]
Read more
mandala

A mandalák világa

Mandala szanszkrit eredetű szó, kört, körszeletet, körívet jelent. A Mandala a világegyetem (makrokozmosz és mikrokozmosz) közötti tökéletes egységet, harmóniát, azonosságot fejezi ki. Felépítésében a kör jellemzi a szellemiséget, spirituális és szellemi egységet, közepe a transzcendens Istenséget. A Mandala ábrázolása és használata, szinte minden kultúra gyökereiben jelen van, több vallásban is megjelenik. Az őshonos indián hagyományban […]
Read more

Az álomfogókról…

Eredete: A vélemények megoszlanak arról, hogy melyik törzs használta először az álomfogókat, de a legtöbb forrás alapján az észak-amerikai Ojibwa nevű klántól származtathatók, később viszont a cseroki és kajova népek vitték tovább, mint hagyományt. A hatvanas, hetvenes évek pánindián mozgalmai után, a legtöbb őslakos népcsoport átvette az álomfogók használatának szokásait, így az álomfogó az őslakosok […]
Read more
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Filter by Categories
Blog
Egyéb
slider
Tudástár
tudastar_home
Kosár
2.900 Ft