fbpx

Mandala.hu – Nagykereskedelem és webáruház

25.000 Ft feletti vásárlás esetén ingyenes házhozszállítás!
Tavaszi akció! Minden lakberendezési tárgyra 30% kedvezményt adunk!

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Filter by Categories
Blog
Egyéb
slider
Tudástár
tudastar_home
Cart 0 Ft

Ommm… Gyakran az első és utolsó hang ami a  fülünkben zeng egy jóga órán. De mit is jelent ez? Talán hallottad azt, hogy “a világegyetem hangja” – de mit jelent ez valójában? Mint sok spirituális dolgot nehéz meghatározni, megmagyarázni.

Om – lenyugtatja és összpontosítja az elmét

Om. A hinduizmus és a tibeti buddhizmus legszentebb szótagja, az egyik legfontosabb szimbóluma. A legtöbb szanszkrit mondások, énekek, idézetek, imádságok, szellemi szövegek elején és végén jelenik meg. Nagy népszerűségnek örvend a meditálók körében, mivel ismételgetése lenyugtatja az elmét, a testet energiával tölti fel, segít kiszakadni az érzékek világából, erősíti az elmélyülést. Tisztítja  tudatunkat, környezetünket. Hangzása nyugtatja az idegrendszert, összpontosítja az elmét.

Om fali kép

Az Om az ókori és középkori kéziratokban, templomokban, kolostorokban és spirituális visszavonulásokban található ikonográfia részét képezi a hinduizmusban, a buddhizmusban és a dzainizmusban. Első Om szótagokat Kr. e. 1500 és 1200 közötti védikus szanszkrit himnuszokban fedeztek fel, melyeket később az indiai misztikus szövegekben dolgoztak ki.

A három plusz egy szótag

Kezdetektől fogva minden a szent hármasról szól. Benne van a gyökerekben, vallásokban, népmesékben. Az Om is három szótagot tartalmaz: A, U és M, kimondva ’aaah’, ’oooh’ és ’mmm’. Magába foglalja a  gyakorló tisztátalan testének, lelkének és szellemének, a hindu isteneket: Brahma (az alkotó),  Vishnu (a fenntartó) és Shiva (a pusztító) hármasságát, az eget, a földet és az alvilágot, Buddha tiszta testének, lelkének és elméjének szimbólumát. A múltat, a jelent és a jövőt.

Az “A” jelképezi az isteni ént, a halhatatlan lelket, az “U” az emberi ént, a mulandó testet, az “M” jelenti a két én kapcsolatát, ezt az életet. Az A az örök világ, az U a Föld, az M az idő, ami a két elsőt összeköti. Az ’aaah’ ’oooh’ -ban gyöngéden összeszorulnak az ajkak, ahogy a hang a hasból a szívbe jut. A ’mmm’ alatt a nyelv a száj tetején lebeg, az ajkak összeérnek, majd a fejünkben zümmög, és fokozatosan elhalványul a semmibe.  Ezután következik az Om „negyedik szótagja” a „csend” a végtelenség érzése. Leginkább a homlok (a hatodik)  és a korona (hetedik) csakrához  kapcsolódik, összeköt minket Istennel, ismétlésével megnyitja a szívet és boldogság állapotába hoz.
Az Om gyakorlásához nem kell mester, ez az ősi rezgés mindannyiunkban benne van csak elő kell csalogatni. Kezdjük hangosan kántálni, majd fokozatosan halkítsuk le önmagunkat, végül csendesedjünk le, finoman összpontosítsunk az elménkre, hogy ne foglalja el gondolkodás….

….és a csendben elkezdjük hallani a csendet, az üresség hangját. Egy mély meditatív gyakorlat, amely összeköt minket a teremtés és az isteni hatalommal. Nagyszerű érzés, igaz?

https://www.mandala.hu/termek/om-szimbolum-kicsi/

 

Related Articles

Hogyan készülnek a nepáli kézműves réz szobrok

Elmondható, hogy Nepál egyik legcsodálatosabb nevezetessége az egyedi szoborkészítés. Évezredes hagyományra nyúlik vissza és szakadatlan láncolaton öröklődik át, a mai kor kézműveseire. Mikor a középkori Tibet nagy vallási és gazdasági fejlődésen ment át, oda is az akkor híres kathmandu völgyi szakembereket hívták meg szobrok készítésére. Minden darab egyedi, mivel viaszveszejtéses technikával készítik. Ez abból áll, […]
Read more

Hangtálak eredete

A hangtálak eredetét nehéz megfejteni. Sokszor tibeti hangtálként emlegetik, de sokak szerint nem Tibetből ered. Az viszont valószínű, hogy a himalájai régióban kezdték el használni. A hangtál „őse” feltehetőleg a harang. A különböző féle harangokat minden buddhista kultúrában megtaláljuk, mint rituális hangszert. A legtöbb hangtállal manapság Nepálban találkozhatunk. Itt gyártják a kézművesek és adják át […]
Read more

Nálunk járt Bársony Bálint

Nálunk járt Bársony Bálint kipróbálni, megnézni az újonnan érkezett nepáli hangtálainkat. Bálint azon kívül, hogy szaxofon művész hangterápiával is foglalkozik, így magától értetődő a hangálakkal való foglalatosság és a hozzájuk kapcsolódó szakértelem. Gyerekeknek szóló zenei munkásságát ezen oldalon leshetitek meg. A hangtálakkal való hangterápiáról egy korábbi interjúból idézném Bálintot: „Utána akartam járni, hogyan is hatnak […]
Read more
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Filter by Categories
Blog
Egyéb
slider
Tudástár
tudastar_home
Kosár
Kosara üres.