fbpx

Mandala.hu – Nagykereskedelem és webáruház

25.000 Ft feletti vásárlás esetén ingyenes házhozszállítás!
Tavaszi akció! Minden lakberendezési tárgyra 30% kedvezményt adunk!

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Filter by Categories
Blog
Egyéb
slider
Tudástár
tudastar_home
Cart 0 2.900 Ft

A mudra jelentése többrétű. Jelenthet pecsétet, jelzést, kézmozdulatot is. Egy ábrázoláson mindig jelentése van annak, hogyan tartja a kezét az adott istenség, akárcsak a kézben tartott tárgyaknak. A mudrát szertartás során is használják, leggyakrabban a felajánlásoknál. Az alábbiakban felsorolok néhány gyakori, fontosabb buddhista kéztartást

Abhajamudra:
Egyszerű feltartott kéz tenyérrel felénk, az ujjak felfele állnak. Ez egy védelmező, félelemnélküliséget jelentő kéztartás. Általában az istenség vagy buddha jobb kezét ábrázolják így, de előfordulhat bal kéz esetén is.

Vitarka mudra:
Ez a vita vagy érvelés mudrája, melynek hatalmas hagyománya van a buddhista kultúrában. A kéz felfele áll és a mutató a hüvelykujjal érintkezik egy kört formálva, míg a többi ujj feláll. A tanítások elmagyarázásához használják. Sok bódhiszattvát ábrázolnak ezzel a kéztartással.

Bhumiszparsa mudra:
Tipikusan a történelmi Buddha, Buddha Sakjamuni kéztartása. Jelentése a földet érintő mudra. Buddha meditációs ülésben, mikor elérte a megvilágosodást, jobb kezével finoman megérintette a földet, hogy tanúul hívja és jelezze, hogy nem kötődik többé.

Varada mudra:
Ezt nevezik áldást adó, ajándékozó mudrának, vagy az együttérzés kéztartásának. Ez szintén lefele mutató mudra, de tenyérrel kifelé. Többek között Tara tartja így jobb kezét.

Karana mudra:
Tipikusan a haragvó istenségeknél találkozhatunk vele. Ez a rossz erőket elhárító mudra. A mutató és a kisújj felfele állnak, míg a középső és gyűrűs ujjak a hüvelyujjal érintkeznek. A kéz így hasonlatos egy állat szarvára.

Dzsnyána mudra:
Szintén a mutatóujj és a hüvelykujj érintkezik. A különbség a vitarka mudrához képest, hogy itt a tenyér nem a testtől elfele néz. Gyakran a térden nyugszik a kéz ebben a tartásban.

Avakasa mudra:
Pihenő kéztartás. Mikor a jobb kéz valamilyen mudrában van, a bal gyakran az ölben pihen, tenyérrel felfelé.

Dhjána mudra:
Általános buddhista meditációs kéztartás. Bal kéz az ölben, a jobb pedig rajta pihen, úgy, hogy a két hüvelykujj összeér.

Dharmacsakra mudra:
A Tan kinyilatkoztatása, általában Buddha első beszédére utal. Olyan, mint a vitarka mudra, de mindkét kézzel, úgy, hogy a mutató és hüvelykujjak összeérnek. A jobb tenyér kifele, a bal pedig befele néz.

Bár vannak még mudrák, itt azokat gyűjtöttem össze, melyek a leggyakrabban jelennek meg buddhista istenség ábrázolásánál. Amint fentebb láthatjuk, vannak olyan mudrák, amiket mi magunk is gyakorolhatunk. Az indiai jógarendszereknek is megvannak a maga mudráik, ahogyan a különböző buddhista hagyományoknak is. Így a dhjána mudra a legáltalánosabb buddhista kéztartás, ami azonban országonként kicsit eltérő lehet. A szertartás közben használt mozdulatokat vagy mudra sorozatokat legjobb, ha egy ehhez értő embert kérünk meg, hogy mutassa meg nekünk élőben. Ezek egyébként is a szertartáson belül nyernek értelmet. A különböző test és kéztartások hatással vannak az elmére, ezért néhány iskola kiemelten fontosnak tartja a meditációnál a helyes testtartást.

Related Articles

Ki is az a Tara? 

Tara kétségkívül a tibeti buddhizmus legkedveltebb női istensége, akit azért tisztelnek, mert azonnali segítséget nyújt azoknak, akik hívják. Modern korunk Buddhájaként is nevezik, az együttérzés és a bölcsesség magasztos megtestesítője női formában ott segít, ahol a bánat és a szenvedés egyre nő.  Eredete Rengeteg eredet története ismert, minden Buddha és megvilágosult anyjának, aki a tibeti […]
Read more

Tibeti természetes füstölők

A tibeti füstölőket nemcsak kellemes, érdekes, néha szokatlan illatáért szerethetjük, hanem gyógyító ereje miatt is. A füstölő használata a tibeti orvostudomány fontos eleme is, gyakran égetik a depresszió, a stressz és a szorongás enyhítésére. Nyugtató hatása miatt széles körben használják a meditáció, relaxáció alatt, tisztítja az elmét. A Himalája erdeiben megtalálható gyógynövények, termések, virágok, illatos […]
Read more

Gyanta füstölő

Talán kevesen hallottak erről a füstölő fajtáról, pedig talán az egyik legősibb füstölési forma lehet. A tömjént és a mirhát is gyanta formájában nyerik ki a fákból. Az általunk megszokott pálcika füstölőhöz hasonlóan itt is hozzá kevernek különböző illatanyagokat, amik lehetnek természetesek, így illatos fák, fűszerek, illóolajok, vagy mesterséges olajok is. A gyanta füstölőt rakhatjuk […]
Read more
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Filter by Categories
Blog
Egyéb
slider
Tudástár
tudastar_home
Kosár
2.900 Ft